Hülleci ile perde açıldı

Cumhur Kocaoğlu Tiyatrosu, 'Hülleci' adlı oyun ile perdelerini sanatseverlere açtı

Haber Radyo Genel Yayın Yönetmeni  Cumhur Kocaoğlu, 2017 yılında Lovelet AVM ile yaptığı görüşmeler sonunda Samsun’a yeni bir sahne kazandırdı ve yine kendi yazdığı bir oyun olan Neye Niyet Kime Kısmet ile açılışı yaptı. Artık düzenli bir sahne ve düzenli bir grubun varlığına inanmış olmalı ki 2018-2019 sezonunu yeni bir oyunla ve Cumhur Kocaoğlu Tiyatrosu adı altında taçlandırmaya karar vermiş.

DOLANTI KOMEDİSİ

Cumhur Kocaoğlu Tiyatrosu, “Hülleci” adlı oyun ile perdelerini açtı. Hülleci; Reşat Nuri Güntekin’in 1935 yılında yazdığı bir dolantı komedisi. Bizim coğrafyada hâkim olan bir olguyu “Hülle” kavramını işliyor oyun. Medeni Kanunun kabulünden sonra terk edilmiş bir uygulamayı kimseyi rencide etmeden ve karı-koca ilişkisinin saygınlığını artırarak izleyicilere aktarıyor. Nedir “Hülle”? Eşini 3 kere ‘boş ol’ diyerek boşayan bir erkeğin aynı kadınla yeniden evlenebilmesi için eşinin başka bir evlilik yapması durumu. Medeni Kanun ile terk edilen bu olay çok kere yanlış uygulanmış ve evliliklere zarar vermiş bir uygulama. Reşat Nuri Güntekin, uygulamanın yanlışlığını komedi diliyle aktarıyor bizlere.

HER CUMA SAHNEDE

Oyuncu kadrosu 14 kişiden oluşuyor. Ama oyunu hazırlayan insanlar 20 kişinin üzerinde. Oyunu yönetmek üzere Erzurum Devlet Tiyatrosu’ndan Oyuncu-Yönetmen Mehmet Yıldız Samsun’a davet edildi. Profesyonel bir anlayışla amatör sanatçıların başında bulunan Mehmet Yıldız, oyunu Samsunlu seyircilerin çok beğeneceğini düşünüyor. Oyun her cuma Lovelet Sahnesi’nde oynanacak.

  • 13 Nisan 2020,
  • |
  • 822
  • |

mobil uygulama

FACEBOOK

Telefon:
Copyright © 2020. Tiyatro Radyo - Tiyatro FM -  RADYO